Kentsel Dönüşüme Genel Bir Bakış

Özellikle son yıllarda yaşanan depremler ve bu depremlerin sebep olduğu kayıpların da etkisiyle “kentsel dönüşüm” günlük hayatta sıkça duyduğumuz bir kavram oldu. Çevremizdeki birçok insan da ya kentsel dönüşümü yaşadı ya da yakın zamanda evlerinin kentsel dönüşüm kapsamına gireceğinden söz eder oldu.  Peki günlük hayatta bu kadar sık duyduğumuz kentsel dönüşüm nedir? Neden ortaya çıkmıştır ve hayatımızda ne gibi etkileri vardır? Kentsel dönüşüm sürecinde ev sahipleri neler yaşar ve ne gibi sorunlarla karşılaşır?

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm, kısaca şehirlerin bazen küçük bir kısmının bazense önemli ölçüde büyük alanların, gerek binaların yapısı gerekse toprak zeminin şartları gereği yenilenmesidir. Ülkemizde özellikle 2012 yılında hazırlanan kanunla hayatımıza giren ve bu tarihten itibaren sıklıkla duyduğumuz bir kavramdır. Bu çalışmalar devlet tarafından organize edilip gerçekleşir ve depreme dayanıklılık açısından tehlikeli olan binalar yıkılarak yerine yenileri inşa edilir. Bu şekilde olası depremlere karşı dayanıksız olan evlerin önceden tespit edilip yenilenmesi ve bu sayede olası can ve mal kayıplarının önlenmesi amaçlanır. Bu süre içerisinde de evleri kentsel dönüşüme girmiş insanlar bazen devlet imkânı bazen de kendi imkanlarıyla geçici bir barınma yeri bulurlar. Ancak elbette iş dışarıdan anlatıldığında bu kadar basit olsa da süreci yaşayan insanlar açısında birtakım sorunlar ortaya çıkmakta, özellikle yıkım ve yeniden inşa sürecinde nerede ikamet edileceği, eşyaların yeni ikamet yerine taşınması ve bu yeni evin eski evdeki tüm ihtiyaçları karşılayıp karşılamaması gibi konularla bu ev sahipleri mücadele etmektedir.

Ev Sahipleri İçin Geçici Barınma Seçenekleri

Eviniz kentsel dönüşüme girmiş ve yıkılıp yeniden inşa edilecekse bu süreçte kendinize geçici bir barınma seçeneği yaratmanız gerekir. Ülkemizde ev sahipleri, bu süreci farklı çözümler üreterek geçirmektedirler. Örneğin bazı ev sahipleri bu süreci bir yakının ya da bir akrabasının evinde geçirmeyi tercih eder. Bazı ev sahipleri ise sahip oldukları başka bir ev, örneğin yazlık varsa bu süreçte burada yaşamayı seçebiliyorlar. Bu seçeneklerin herhangi birine sahip olmayanlar ise geçici bir ev bulmak durumunda kalıyorlar. Bu süreç, her ne kadar geçici bir süre için de olsa ev sahipleri için birtakım sorunları da beraberinde getiriyor. Sonuçta yaşadıkları ve belirli bir düzenleri olan evlerini terk ederek kendilerine geçici bir barınma imkânı bulmak zorundalar. Bu yeni barınma yerine geçiş, buradaki süreç ve buradan sonra yeni inşa edilmiş eve taşınma gibi, sürecin her noktasında ev sahiplerinin karşılaşabileceği farklı sorunlar var.

Kentsel Dönüşüm Sırasında Ev Sahiplerinin Sorunları

Eğer eviniz kentsel dönüşüm kapsamına girmiş ve yıkılıp yeniden inşa edilmesi gerekiyorsa bu durum ilk bakışta olumlu gelebilir. Ancak bu süreç tamamlanana dek yaşayacak bir başka yer bulmak zorunda kalacaksınız. Yeni bir ev bulma konusunda çok da telaşlı olmayabilirsiniz. Bu konuda hakkınız var elbette özellikle geçici bir yer olduğu için çok ince detaylara takılmadan ortalama bir evde bu süreci atlatacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak işler bu kadar basit olmayabilir. Çünkü özellikle aileler için tüm fertlerin işe, okula gitmeleri konusunda sorun yaratmayacak ve günlük hayatın rutin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir evde oturmak önemlidir. Geçici bir süreliğine de olsa işinize uzun yolculuklarla gitmeyi ya da çocuğunuz bir süre okula giderken vaktinin önemli kısmını yolda geçirmesini kabullenmeniz gerekebilir. Kabul etmek istemediğiniz taktirde ise tüm fertlerin ihtiyaçlarını eşit derecede karşılayacak bir ev bulma konusunda bir araştırma yapmalısınız. Tabii ki geçici bir eve geçme konusunda ortaya çıkabilecek tek sorun bu konum meselesi değildir. Kentsel dönüşüme giren evinizde bulunan eşyaların bu süreçte nerede saklanacağı da önemli bir konudur. Buna ek olarak yıkım ve inşa süreçlerinin tamamlanmasının ardından taşınacağınız yeni eviniz de eskisiyle bazı farklılıklar göstereceğinden eski evinizdeki eşyaların tümünü buraya taşıma şansınız da olmayabilir.

Kentsel Dönüşüm Sırasında Eşyalarınızın Durumu Ne Olacak?

Ev sahiplerinin kentsel dönüşüm sürecinde yaşadıkları sorunlardan bahsettik. Bu sorunların en önemlilerinden birisi de evlerdeki eşyaların bu süreçte ne olacağıdır. Özellikle bir yakınınızda ya da yazlığınızda kalmayı planlıyorsanız, yıkılan evinizdeki eşyaları saklama konusunda bir plana sahip olmanız gerekir. Geçici bir ev bulup burada yaşamak isteyenler için ise eşyaları buraya taşımak her ne kadar çözüm olarak gözükse de bu durumda da tam anlamıyla bu sorunu çözememiş olabilirsiniz.

Evinizdeki Eşyaları Geçici Evinize Taşımak

Eğer eviniz kentsel dönüşüm sürecine girmiş ve yıkılıp yeniden inşa edilecekse burada bulunan eşyaların ne olacağı konusu çok sancılı bir sürece dönüşebiliyor. Özellikle yeni bir ev kiralamak yerine bahsettiğimiz üzere bir yakınında kalmayı ya da yazlığa geçerek orada bu süreyi geçirmeyi planlayanların evlerindeki eşyalar için bir çözüm üretmeleri şart olacak. Yeni bir ev kiralayanlar için ise bu sorunun gündeme gelmeyeceğini elbette söyleyemeyiz. Geçici bir ev ararken yukarıda saydığımız gibi birçok hususa dikkat etmeniz gerekecek. Bu özellikleri barındıran bir ev bulduğunuzda, bu evin sahip olduğunuz eve nazaran küçük olmasını göz ardı edebilirsiniz. Ancak geçici evinizdeki alan azaldıkça sahip olduğunuz eşyalara yer bulmak konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Tüm eşyaları bir şekilde sığdırmayı deneyebilirsiniz fakat zaten geçici bir evde yaşıyor olmanın getireceği dezavantajlardan etkileniyorken bir de burayı eşyalarla dolmuş, dağınık bir ev haline getirmek yaşam kalitenizi büyük ölçüde etkileyecektir. Peki bu sorunun içinden nasıl çıkacağız?

Eşyalarınız İçin Eşya Depolama Hizmeti Alın

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, kentsel dönüşüme girmiş evinizin yıkım ve yeniden inşası sürecindeki geçici barınmanız sırasında eşyalarınız için bir çözüm üretmeniz gerekmekte. Ancak bu konuda uzun düşüncelere dalmaya ve karamsarlığa kapılmaya hiç gerek yok. Eşyalarınızı bu süreçte bir eşya depolama hizmeti alarak kolayca saklayabilirsiniz. Eşya depolama hizmeti almak, saydığımız tüm durumlar için etkili bir çözüm olacaktır. Eşya depolama firmaları, farklı teklif ve hizmetler sunarak her ihtiyaca hitap etmeye çalışır. Bu yüzden burada farklı barınma tercihlerinde bulunmuş olsanız da size hitap eden bir eşya depolama hizmeti bulmak zor olmayacaktır. Eğer bir yakınınızda ya da yazlığınızda bu süreci geçirmeyi düşünüyorsanız, eşyalarınızın tümü için büyük depo kiralayabilir, geçici bir eve taşınmışsanız ancak tüm eşyalarınızı bu evde saklayamıyorsanız daha küçük bir depo kiralayarak bu eşyalara bir yer açabilirsiniz. Bu sayede eşyalarınızı nerede saklayacağınız konusunda net bir çözüm üretmiş olacağınız gibi, eşyalarınızı güvenli ve sağlam bir şekilde saklamış olacaksınız.

Eşya Depolama Hizmeti Nedir?

Eşya depolama hizmeti, evimizde yeterli saklama alanına sahip değilsek ya da kentsel dönüşüm vb. sebeplerle evimizdeki eşyaların tümünü bir süreliğine saklayacak bir alana ihtiyaç duyuyorsak bu ihtiyacımızı gidermek adına özel depolarda bu eşyaları saklama imkânı sunmaktadır. Özellikle günümüzde büyük şehir yaşamıyla birlikte git gide küçülen evlerimize ters olarak ihtiyaçlarımızın artıyor olması bu ihtiyacı daha da artırmıştır. Eşya depolama hizmeti veren firmalar, özel depolara eşyalarınızı yerleştirdikten sonra kendi büyük depolarına size özel olan bu depoyu taşır ve burada güvenli bir şekilde eşyalarınızın saklanmasını sağlar.

Eşya Depolama Hizmetinden Nasıl Yararlanılır?

Eşya depolama hizmetinden yararlanmak, tercih edeceğiniz firmaya göre farklılık göstermektedir. Eşya depolama konusunda her firma farklı hizmetler ve teklifler sunmaktadır. Eşya depolama konusunda sahip olduğu uzman ekibi ve müşteri odaklı çözümleriyle PratikDepo, hizmetten yararlanmak istediğinizde kapınıza kadar deponuzla birlikte gelir. Evinizde uzman ekip tarafından eşyalarınız paketlenip deponuza yerleştirilir. Tüm süreç sizin gözetiminizde gerçekleştikten sonra deponuz kilitlenir ve anahtarı size teslim edildikten sonra ana depoya taşınır. Bu depoda ise uluslararası standartlarda güvenlik önlemleri alınır ve eşyalarınız açısından en uygun saklama koşulları sağlanır.

Kentsel Dönüşüm Sırasında Eşya Depolama

Eşya depolama hizmetinin nasıl gerçekleştiğinden ve yukarıda bahsettiğimiz sorunlar açısından önemli bir çözüm olacağından bahsettik. Gerçekten kentsel dönüşüm sürecinde zorunlu olarak geçici bir barındığımız yerde sahip olduğumuz eşyaları depolamak oldukça zordur. Özellikle yeni bir ev kiralamak dışındaki seçenekleri değerlendireceksek eşyalarımızın güvenli bir şekilde saklanması için bir çözüm üretmemiz gerekir. Bu süreçte bir eşya depolama hizmeti almak, eşyalarımızın güvenli bir şekilde yeni evimize taşınana dek saklanmasını sağlayacaktır. Geçici bir ev tuttuğumuzu varsaysak bile bahsettiğimiz üzere tüm eşyalarımızı bu eve sığdırmakta zorlanabiliriz. İşte bu sebeplerle bir eşya depolama hizmetinden yararlanmak oldukça kolay ve etkili bir çözüm olacaktır.

Kentsel Dönüşüm Tamamlandıktan Sonra Neler Olacak?

Kentsel dönüşümün evinizin yıkılması ve yeniden inşa edilmesi süreci tamamlandıktan sonra da eşya depolama hizmetine ihtiyaç duyacağınız sonuçlar ortaya çıkabilir. Kentsel dönüşüm sonrasında yeni yapılan evler eski evinizin elbette ki tıpatıp aynısı olmayacaktır. Bu yeni evler eskisine nazaran daha küçük ya da dizayn açısından daha farklı olabilir. Özellikle kentsel dönüşüm sonrasında yapılan evlerin eski evlerden daha küçük olduğunu, süreci yaşamış kişilerden sıkça duyarız. İşte bu durumda eski eşyalarınızın tamamını bu eve taşıma imkânınız olmayabilir.  Bazı eşyalarınız, evinizin azalan alanının dezavantajı olarak evinizdeki yerini kaybedebilir. Eviniz eskisine nazaran küçülmüş olmasa bile, örneğin yeni salonunuzun şekli gereği eskiden yer verdiğiniz bazı eşyalarınızı burada kullanamayabilir ya da evinizde kuracağınız yeni düzende bu eski evinizdeki bazı parçalara yer vermek istemeyebilirsiniz. Ancak sadece bu sebeple, sahip olduğunuz o güzel eşyaları yabana atmayı da istemezsiniz. Hele bir de yeni evinizin daha küçük olması sebebiyle bazı eşyaları saklayacak yer bulamıyorsanız, bunları atmaya karar vermek sizin için oldukça üzücü olacaktır. İşte bu durumda yine bir eşya depolama hizmetine başvurmak sizin için en iyi seçenektir. Eşya depolama hizmeti sayesinde yeni evinizin küçüklüğüne aldırmadan ona “+1 oda” ekleyebilir, konforunuzdan hiç ödün vermeden yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Eşyalarınız da sanki evinizdeymiş gibi güvenli bir sağlam şekilde deponuzda sizi bekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.